Yağlı un sever misiniz?

Hemen hemen her İzmirli’nin hatta İzmir’e günübirlik dahi olsa gelenlerin tadını bildiği lezzet Boyoz…

İzmir’de sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan Boyoz, İzmir’e özgü olan damak tadı ile özdeşleşmiş bir hamur işi. ‘Yağlı Un’ da denilen ve Musevi bir kadının evde yaptığı boyozları satmasıyla günümüze kadar gelen bu tadın tam 500 yıllık bir hikayesi var.

Musevi böreği de denilen boyozu, Türkler öğrendikten sonra şeklini değiştirerek üretmeye başlamış. Musevilerin kare şeklinde yaptığı boyoz, Türk fırınlarında yuvarlak gül böreği şeklinde yapılıyor. Hatta bir rivayete göre, İzmir’de boyozu en iyi üreten kişi Boyozcu Avram Usta olarak biliniyor. Avram Ustanın vefatından sonra, onun izinden gelen ve Avram Ustanın geleneğini günümüze kadar sürdüren Alsancak Dostlar Fırını bu lezzeti İzmirlilere sunuyor.

Ben de, İzmir’de boyoz denilince ilk akla gelen ve tabiri caizse Avram Ustanın veliahtı olan  Alsancak Dostlar Fırını’nın sahibi İrfan Akar ile görüştüm. 1983 yılında rahmetli babasının açtığı Alsancak Dostlar Fırınını 2009 yılında babasını kaybettikten sonra devraldığını ifade eden İrfan Akar; “Babamdan ne öğrendiysem öyle devam ediyorum, bu yüzden boyoz yapımında hiçbir değişiklik olmadı. Sadece kaliteyi arttırmaya çalışıyoruz. Kısacası babamdan aldığım emaneti devam ettiriyorum daha ileriye götürmek için çabalıyorum ve bu işe devam etmek istiyorum” dedi.

Boyoz hakkında değişik rivayetler olduğunu söyleyen Akar; “Boyozu İspanya’dan gelen Musevilerin yaptığı öne sürülüyordu, ancak araştırmacı-tarihçi bir müşterimiz var bizim, onların yaptığı araştırma sonucunda öyle olmadığı ortaya çıktı. Araştırma sonucuna göre, biz Türklerin Orta Asya’dan Avrupa’ya gittiğimiz ve oraya börek kültürümüzü, boyozu yaydığımız ortaya çıktı. Sonra oradan tekrar dönüp İzmir’e gelmiş boyoz kültürü. Hatta boyoz İspanya’dan geldiği için boyoza İspanya’da bohça böreği anlamına gelen ‘bollos’ deniliyor. O isim buraya gelince de boyoz olarak değiştirilmiş” şeklinde konuştu.

Boyozun halka hitap ettiğini ifade eden İrfan Akar, zengin de olsa fakir de olsa herkes boyozu yiyebiliyor, bu yüzden boyoz halka hitap eden bir yiyecek dedi. Bu kadar rağbet gören bir ürünün üretim sayısı ise, duruma göre değişiyormuş. Günlük 2 bin-3 bin arası olduğunu söyleyen Akar, yaz aylarında bu sayının değiştiğini söyledi.

Boyoz yapımından da bahseden Akar, boyozun içinde; baklavalık un, su ve tuz olduğunu, başka bir şey olmadığını söyledi.

‘Tahinli boyoz bizim farkımız’

Alışılagelmiş bir boyozun haricinde farklı tatlarda ve çeşitlerde de boyoz yaptıklarını belirten Alsancak Dostlar Fırını sahibi İrfan Akar; “Bizi diğer fırınlardan ayıran yanımız, bizim malzemelerimiz çok kaliteli. Kullandığımız baklavalık unlar, ayçiçek yağları ve tahin piyasanın en iyisi ve böyle olmak zorunda. Olmazsa eğer, ağzınızda donuk yağ kalır, midenizde ekşime olur ve boyoz yemenin anlamı kalmaz. Bir diğer farkımız da bu tahinli boyozumuz. Ayrıca biz bütün boyozlarımızda az bir miktarda tahin kullanırız, ancak özel olarak tahinli boyozumuz da meşhurdur. Bunun yanında bir de isteğe göre, ıspanaklı boyoz da yapıyoruz” dedi.

Boyoz ve yumurta dostluğunu sorduğumda ise Akar, boyozun 15-20 dk içerisinde piştiğini, ancak yumurtanın bir gün önceden gece 01.00’de taş fırına atıldığını ve saat 03.00 gibi fırında çıkarıldığını söyledi. Bu yüzden yumurta, boyozun vazgeçilmezi olmuş.

 

260120141204251174651_2

Yurtdışına boyoz ihracı

Dostlar Fırını’nda 16 kişinin çalıştığını belirten İrfan Akar, bu sayıyı arttırmayı düşündüklerini belirtti. Akar ayrıca, franchising olayına girmek istediklerini ve başka bir tesis projeleri olduğundan da bahsetti. Akar; “O tesisimiz de hizmete girdiğinde Türkiye’ye ve Avrupa’ya boyozumuzu ihraç edeceğiz” şeklinde konuştu.

Yurtdışına boyoz ihracatı yapmaya hazırlanan İrfan Akar, hedeflerini oldukça büyük tutuyor. İhraç edeceği boyozun adını da koyan Akar, ismi tescil bile ettirmiş. İhraç edilecek boyoza, ‘Rodillo’ adını koyduklarını belirten Akar, “Rodillo İspanyolca’da merdane rulo anlamına geliyor. Bizde boyozu merdane ile açarken oradan bir çağrışım oldu ve İspanyol kökenli bir isimde boyozumuzu şekilde tescil ettirdik” dedi.

Yurtdışına açılmasına az bir süre kalan boyoz ya da ihraç ismi ile Rodillo, şu an için İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir’in birçok otellerine dağıtılıyor. Yurtdışında ise, Almanya, Belçika ve Fransa’ya gidicek olan Rodillo, şimdiden ün bile yapmış durumda. 29 Ekim’de Fransa’da düzenlenen Gıda Fuarı’na İstanbul Ticaret Odası tarafınan davet edildiklerini belirten Akar, fuara katılarak işlerini daha da büyüteceklerini söyledi.

 

2014-05-29 15.13.35

‘Festivale katkımız oldu tabii’

İrfan Akar’a iki senedir İzmir’de düzenlenen Boyoz Festivali’ni sorduğumda bu organizasyondan oldukça memnun olduğunu belirtti. Festivale katkılarının olduğunu da belirten Akar; “Boyoz festivaline katkımız oldu tabii ve severek destekliyoruz bu organizasyonu. Üçüncüsü gerçekleştirilecek olan festivali şu anda İzmir Büyükşehir Belediyesi yani Aziz başkanımız devraldı Konak Belediyesi’nden. Bu hafta da buraya üretimle ilgili çekime gelecekler” dedi.

‘Alsancak Dostlar Fırını bir süre kapanacak’

Yelki semtinde yeni bir şube açan İrfan Akar, yeni fikirlerinden de bahsetti. Yelki’de açılacak yeni şubeleri içinyeni bir imaj yaratmak istediklerini ifade eden Akar; “Boyoz + kahvaltı konsepti adı altında bir konsept geliştirdik ve yeni bir atılım yaptık. Ayrıca ihraç etmek ve bu lezzeti başka yerlere de sunmak için donmuş boyozlar da üretmeye başladık. İhracatla ilgili çalışmalarımız da hızlı bir şekilde devam ediyor, kısa süre sonra başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Alsancak’ta bulunan fırını da yeni bir yüze kavuşturacaklarını sözlerine ekleyen İrfan Akar, Alsancak Dostlar Fırınının tadilat dolayısıyla bir süre kapalı kalacağını belirtti.

 

 alsancak-dostlar-firini-konak-izmir240324
1341823211

Yaptığı boyoz sayesinde İzmir Guide ödülünü alan İRFAN AKAR

 

ALSANCAK DOSTLAR FIRINI SAHİBİ İRFAN AKAR  İLE  RÖPORTAJ

 

 

İZMİRLİLERİN VAZGEÇİLMEZİ  BOYOZ !

 

 

BOYOZ YAPIMI

Boyoz yapımı from Yildirim Danisman on Vimeo.

Aside

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: